Изложба скулптура и рисунки на български интелектуалци на Спартак Дерменджиев ще бъде подредена в галерия „Стубел“.
Родопски драматичен театър (РДТ) „Николай Хайтов“ подготвя премиера на спектакъла „Капризите на любовта“, съобщи Катя Петрова, връзки с обществеността. Това е втората премиера на смолянския театър за новия творчески сезон и тя ще се състои на 27 септември.
Спектакълът е направен от две комедии на Чехов - „Предложение“ и „Мечка“, които са сякаш написани днес. Те ще ни помогнат да се надсмеем над дребното, малкото и да се отдадем на духът на „Капризите на любовта“, добави Петрова.
Режисьор на постановката е Андрей Калудов. Участват Ива Караманчева, Асен Левов, Джована Галиарди, Борис Хаджийски, Венцислав Стоянов.
Малък градски театър „Зад канала“ от София гостува във Варна със спектакъла „Зимата на нашето недоволство“ по романа на Джон Стайнбек, адаптиран за сцена от Юрий Дачев и режисиран от Бина Харалампиева. Представлението е утре в Летния театър в града, съобщават от столичната трупа.
Актьорският състав включва Асен Блатечки, Малин Кръстев, Светлана Янчева, Василена Атанасова, Меглена Караламбова, Христо Мутафчиев, Илка Зафирова, Иван Петрушинов. Сценографията и костюмите са на Свила Величкова, музиката е на Асен Аврамов, със специалното участие на Иван Лечев. Постановката е отличена с множество награди, посочват от театъра.
По думите им историята на Стайнбек е винаги актуална. Напрегнатият разказ е съсредоточен около Итън Алън Холи, който е представител на стар род от аристократична Нова Англия, но сега е продавач в бакалията, която преди е пр
Филмът на Парк Чанг-ук – „Решение за раздяла“, отличен с награда за най-добър режисьор на фестивала в Кан през 2022 г., ще има единствена прожекция на 26 септември в кино „Одеон“, съобщават от корейското посолството у нас.
„Решение за раздяла“ е филм, в който пътищата на любовта са по-мистериозни от тези на разплитане на една криминална загадка. Съвременният класик на корейското кино Парк Чан-ук, който стои и зад култовия филм „Олдбой“, сега преплита специфичното си чувство за хумор с неустоимостта на неизказаните емоции като демонстрира впечатляващо боравене с цветовете и светлината“, разказват организаторите.
„Мигът, в който ми каза, че ме обичаш, това бе краят на твоята любов и началото на моята“, казва Сонг Со-ре, жената, която е в център
Джошуа Бел, носител на „Грами”, „Меркюри”, „Грамофон” и „Ехо класик”, се завръща тази вечер на сцената на зала „България", съобщават от Софийската филхармония.
Заедно с маестро Найден Тодоров и националния оркестър, той ще представи Концерт за цигулка №2 от Хенрик Виенявски. Програмата на вечерта включва и Симфоничен танц № 7 из „Седем симфонични танца” от Панчо Владигеров и Органовата симфония от Сен-Санс.
Джошуа Бел е един от най-прославените съвременни цигулари, чиято кариера като солист, камерен музикант, студиен изпълнител, диригент и режисьор обхваща повече от тридесет години. Неговата любознателност и яснота на прозрението свидетелстват за вярата му в силата на музиката като обединяваща сила на културата.
Чрез колекция от над 5500 захарчета млада жена от Търговище съхранява отношението и любовта на близки и приятели към себе си. Александрина Ангелова е родена в Търговище, но от 15 години живее със семейството си в Пловдив. В родния град се ражда хобито й – да събира захарчета, а в града под тепетата и с годините бройката постепенно расте, благодарение на подкрепата на запознатите със заниманието й, казва тя .
Още от детските си години 34-годишната днес Александрина се запалва по събирането на захарчета. „Започнах случайно. Всички деца събираха салфетки и ароматизирани картинки - по онова време това беше модерно. Аз исках да си измисля нещо различно и на шега започнах със захарчета“, спомня си Александрина.
Младата жена разказва, че първоначално майка й е била най-активна в попълването на колекцията. „Спомням си, че си взимаше кафе от
Експозицията е озаглавена „Близо до сърцето“ и може да бъде разгледана от 18 ноември до 7 декември, съобщават организаторите.
Авторът разказва, че тази година е юбилейна за него. Той отбелязва, че експозицията включва и два започнати, но незавършени и все още непредставени виртуално проекта. Изложбата включва портретни рисунки и скулптури на български интелектуалци. „Недооценени, умишлено забравяни, сплашвани, изнудвани, оклеветявани, съдени, ограбени, принуждавани да мълчат, репресирани, убивани... Може би затова са близо до сърцето“, посочва той.
„Самият факт, че тези скулптурни портрети: на Георги Марков, на Райко Алексиев, на Кристо, на Иван Милев, на Жорж Папазов се явяват първите им скулптурни портрети в инак богатото на портрети и бюстове родно изкуство, говори, че тези личности са били нежелани от българското общество и система, а вероятно и продължават да са не дотам желани въпреки широко рекламираните демократични промени. Може би затова са близо до сърцето. „Тези проекти не са поръчка, няма да бъдат осъществени поне докато съм жив. Ако пък рано или късно се реализират, вероятно няма да бъда посочен като автор. Може би и затова са близо до сърцето“, казва още той.
Спартак Дерменджиев е роден през 1954 г. в гр. София. Завършва Художествената Академия през 1982 г. със специалност скулптура. От 1985 г. е член на СБХ. Живее и работи в София като художник на свободна практика. Работи в областта на фигуралната скулптура, портрета, рисунката, живописта, както и на дигиталните и виртуални изкуства и инсталации.
/ВСР
Пространствена инсталация на Юлиян Табаков, озаглавена „Водна кула“, ще бъде изложена в столичната Галерия +359. Вернисажът на експозицията е на 15 август и ще продължи до 15 септември, информират организаторите.
Юлиан Табаков работи в областта на визуалните и сценичните изкуства, киното и илюстрацията. Завършил е „Сценография“ в Националната художествена академия (НХА) и изящни изкуства в ENS des Beaux в Париж. През 2012 г. завършва документалния филм „Цветанка“, който получава 13 награди и е част от официалната програма на фестивали като DocFothnight – MoMA Annual International Festival of Nonfiction Film, Doc Leipzig, CPH:DOCS.
След 1998 прави над 60 сценографски и костюмографски решения на продукции в областта на театъра, операта и киното както и илюстрации за детски книги.
Носител е на отличие „Златен век“ за принос в развитието на българската
Дискусия, посветена на присъствието на източноевропейското кино на големите фестивали, бе част от програмата на 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“ във Варна.
Разговора води филмовият критик и преподавател проф. Божидар Манов. Включиха се изпълнителният директор на Националния филмов център (НФЦ) и директор на форума Петър Тодоров, творческият директор Александър Донев, членовете на журито Стефан Командарев, Ада Соломон, Атина Карталу-Адуку.
Проф. Манов припомни, че преди промените в социалистическия блок през 1989 г. българското кино се е представяло главно на фестивалите в Карлови вари и Москва и е получавало престижни награди. По-късно се създават нови форуми или секции на фестивали в Германия, а в Карлови вари, където вече се състезават продукции от цял свят, се появява категорията „На Изток от Запад“.  
Железният трон от сериала „Игра на тронове“ бе продаден на търг от аукционната къща „Херитейдж Окшънс“ (Heritage Auctions) за близо 1,5 милиона щатски долара (2.7 млн. лв.), предаде Асошиейтед прес. Феновете на хитовата поредица наддаваха и за стотици други реквизити, като общата стойност на продадените предмети е 21 милиона щатски долара.
Събитието се проведе в продължение на няколко дни в Далас, САЩ, и включи продажбата на над 900 лота - брони, мечове, бижута и редица други значими предмети от сериала.
Железният трон бе най-скъпоплатената вещ, продадена на търга. След шестминутно наддаване тронът бе закупен за 1,49 милиона щатски долара. Това е реплика, изработена от пластмаса. Излята е от оригиналната версия, използвана на екрана. В сериала се счита, че тронът е изкован от драконовия дъх, който разтопява мечовете на хиляди победени претендент
Част от историческия комплекс Съмърсет хаус в Лондон, превърнат в културен център, ще остане отворена за посетители, въпреки пожара, който вчера повреди покрива, предадоха Пе Ей мидия/ДПА.
Води се разследване, като основната част от комплекса е затворена „до второ нареждане“.
Галерия "Кортолд", където са изложени безценни произведения на изкуството, включително автопортрет на Винсент Ван Гог от 1889 г., на който той е с превързано ухо, и картини на Клод Моне и Пол Сезан, "не беше пряко засегната" от пожара и днес ще отвори отново.
В изявление от Съмърсет Хаус се казва, че „безопасността и доброто физическо състояние на творците, посетителите и персонала са от първостепенно значение“ и мястото ще остане затворено, докато лондонската противопожарна бригада извършва разследването си.
Днешно събитие, озаглавено Daytimes x R
Обща изложба на Георги Янков, Трейси Емин и Пол Бени е подредена в столичната One Gallery.
Експозицията е озаглавена „Срещу времето“ и продължава до 4 септември, съобщават домакините на събитието.
„Времето е основен аспект на нашето съществуване и неизменен спътник в живота ни. То ни предоставя рамката, в която живеем, работим и се развиваме. Въпреки това времето често се възприема като враг - непрекъснато напомнящо ни за собствената ни смъртност, за неизбежността на промяната и за бързото изчезване на моменти, които искаме да задържим завинаги“, казва кураторът Десислава Зафирова.
По думите й изобилието може да бъде илюзия, която ни кара да мислим, че щастието е пряко свързано с количеството на материалните неща или преживяванията, които натрупваме. „Потребителската култура често ни подтиква към стремеж за повече - от последния модел на смартфон